Official football playoff pairings released

Below are the pairings for the first round playoffs of Nebraska High School football.

CLASS B
First Round, Friday
(16) Omaha Gross Catholic at (1) Gretna
(9) Blair at (8) Sidney, 4 pm (MT)
(12) Elkhorn at (5) Ralston
(13) Scottsbluff at (4) York
(14) Crete at (3) McCook
(11) Plattsmouth (6) Aurora
(10) Elkhorn South at (7) Beatrice
(15) Norris at (2) Omaha Skutt Catholic

CLASS C-1
First Round, Thursday
WEST
(16) Minden at (1) Cozad
(9) Pierce at (8) Ogallala
(12) Grand Island Central Catholic at (5) Broken Bow
(13) Chase County at (4) Gothenburg
(14) Gibbon at (3) Norfolk Catholic
(11) Chadron at (6) Adams Central, 1 pm (CT)
(10) Ord at (7) Kearney Catholic
(15) Valentine at (2) Boone Central/Newman Grove

EAST
(16) Raymond Central at (1) Syracuse
(9) Columbus Scotus at (8) Columbus Lakeview
(12) Fort Calhoun at (5) Wahoo
(13) Logan View at (4) Bishop Neumann
(14) Boys Town at (3) Ashland-Greenwood
(11) Wilber-Clatonia at (6) Arlington
(10) Wayne at (7) Falls City
(15) Milford at (2) Lincoln Christian

CLASS C-2
First Round, Thursday
WEST
(16) Centura at (1) Doniphan-Trumbull
(9) Crofton at (8) Bridgeport
(12) Kimball at (5) Blue Hill
(13) Cambridge at (4) North Platte St Pats
(14) West Holt at (3) Hershey
(11) Thayer Central at (6) Hastings St. Cecilia
(10) Southern Valley at (7) Sutton
(15) Bayard at (2) Battle Creek

EAST
(16) Yutan at (1) Omaha Brownell-Talbot
(9) Elmwood-Murdoch at (8) Centennial
(12) Tekamah-Herman at (5) Louisville
(13) Ponca at (4) Malcolm
(14) Weeping Water at (3) Archbishop Bergan
(11) Oakland Craig at (6) Aquinas Catholic
(10) Palmyra at (7) Hartington Cedar Catholic
(15) Johnson County Central at (2) Lutheran High Northeast

CLASS D-1
First Round, Thursday
WEST
(16) Clearwater/Orchard at (1) Overton
(9) Sutherland at (8) Palmer
(12) North Central at (5) Arapahoe
(13) Alma at (4) Twin Loup
(14) Franklin at (3) Hemingford
(11) South Loup at (6) CWC
(10) Nebraska Christian at (7) Burwell
(15) Niobrara/Verdigre at (2) Elm Creek

EAST
(16) Neligh-Oakdale at (1) BDS
(9) McCool Junction at (8) Randolph
(12) Hartington at (5) Exeter-Milligan
(13) Emerson-Hubbard at (4) High Plains Community
(14) Bloomfield at (3) Creighton
(11) Guardian Angels Central Catholic at (6) Heartland
(10) Friend at (7) Freeman
(15) Clarkson/Leigh at (2) Howells-Dodge

CLASS D-2
First Round, Thursday
WEST
(16) Brady at (1) Wallace
(9) Leyton at (8) Hay Springs
(12) Hitchcock County at (5) Amherst
(13) Bertrand at (4) Loomis
(14) Garden County at (3) Stuart
(11) Mullen at (6) Anselmo-Merna
(10) Medicine Valley at (7) Elwood
(15) Sandhills/Thedford at (2) Shelton

EAST
(16) Kenesaw at (1) Falls City Sacred Heart
(9) Lyons-Decatur Northeast at (8) Meridian
(12) Parkview Christian at (5) Fullerton
(13) Bancroft-Rosalie at (4) Humphrey St. Francis
(14) Osceola at (3) Nebraska Lutheran
(11) Lawrence-Nelson at (6) Giltner
(10) Scribner-Snyder at (7) Sterling
(15) Wausa at (2) Falls City Sacred Heart

6 MAN FOOTBALL
First Round, Friday
WEST
(4) Minatare at (1) Sioux County, 2 pm (MT)
(2) Arthur County at (3) Hyannis

EAST
(4) Elkhorn Valley at (1) Silver Lake
(3) Arcadia at (2) Cody-Kilgore

© 2014 Rural Radio Network. All rights reserved. Republishing, rebroadcasting, rewriting, redistributing prohibited. Copyright Information